Українською
Соціальні навички

Різнокольорові світи людей і як знайти спільну думку

Чи багато разів ви намагалися донести свої думки комусь, але безуспішно, оскільки він не міг сприйняти те, що ви казали? Ви запитуєте самого себе: "Він живе на іншій планеті? Чи що?" Ви маєте враження, що у його світі ті самі події тлумачаться зовсім інакше, існують інші закони і норми. Це непорозуміння призводить до кількох негативних наслідків, включаючи погіршення взаємин.

Чи реально для людей існувати одночасно в кількох всесвітах і бути поруч?

Можливо, якщо вони мають зовсім інший погляд на світ. Просто немає на чому будувати взаєморозуміння, коли існують фундаментальні чи навіть незначні розбіжності в тому, як двоє людей бачать світ. Навіть коли розуміння, зрештою, досягнуто, воно неміцне й швидкоплинне, як будівля без фундаменту.

Все, що людина бачить, чує і відчуває, проходить через сильний фільтр, відомий як її сприйняття світу. Усі ці дані інтерпретуються певним чином. Те, що не вписується в уявлення людини про світ, може бути відфільтровано і ніколи не прийнято. Фільтрування відбувається ненавмисно, тому що підсвідомість була налаштована фільтрувати інформацію певним чином під час її першої обробки. Якщо в якийсь момент виявиться, що світогляд зовсім недостатній (а такі одкровення трапляються не кожному протягом життя), усвідомлення може притупіти, і на його переосмислення піде багато часу.

Якби кожне сприйняття світу можна було представити кольором веселки, ми могли б спостерігати, як кольори плавно переходять один від одного. Але так само, як ми можемо виділити сім «чистих відтінків» із суцільного спектру, щоб створити веселку, так само ми можемо зробити це в спектрі образів світу. Подібно до того, як у природі немає чистих блакитних або чистих зелених відтінків, але ми впевнені, що вода блакитна, а рослинність зелена, ці «чисті кольори» насправді не існують як такі, але нам легше їх використовувати, щоб описати всесвіт.

Ряд «чистих відтінків», кожен з яких утворює власний всесвіт, можна побачити в спектрі образів світу. Ми будемо називати ці монохроматичні (однокольорові) образи світу парадигмами мислення, оскільки кожна з них встановлює жорстку та надійну структуру для фільтрації та інтерпретації всього, що людина чує, відчуває та бачить – «проторені шляхи» його мислення або те, як він сприймає і розуміє світ. (Такі визначення не підійдуть для наукової статті, але ця тема скоріше практична, ніж наукова.) Парадигми мислення функціонують як система координат у просторі образів світу. Здається, що люди, які мислять по-різному, насправді живуть у різних світах (зокрема, в очах один одного).

Гіпотеза «спіральної динаміки» (www.spiraldynamics.org), розроблена учнями американського психолога Клер Грейвс, Крістофером Коуеном і Доном Беком, містить ключ до розуміння парадигм мислення.

Хоча ця гіпотеза існує вже давно, вона тільки зараз починає активно використовуватися. Спіральна динаміка показує, як розум прогресує від однієї парадигми до іншої, одночасно ідентифікуючи та описуючи багато парадигм мислення. Кожен створює особливий спосіб розуміння світу і служить основою для наступного. Парадигми мислення просто відображають спосіб нашого мислення; вони ні хороші, ні погані. Це не те, що ми цінуємо або у що віримо. Наша поведінка визначається нашими цінностями, а парадигми є засобом втілення цих ідеалів у життя. Виходячи з усього цього, ми могли б зробити висновок, що індивіди, які поділяють парадигму мислення, відчувають спільний «світ», у якому вони спостерігають та інтерпретують інформацію з однакових точок зору та знають про поведінку один одного.

Як ми вже зазначали, якщо люди мислять різними парадигмами, то це ніби вони живуть у різних всесвітах, оскільки мають різні точки зору на ті самі речі. Можливість говорити про завершені «світи» стає можливою завдяки тому факту, що парадигми мислення є типовими як для особистості, так і для колективу, а також для масивних соціальних систем.

Що впливає на парадигму мислення людини та «світ», у якому вона живе? Існують об'єктивні умови існування, які накладають свої обмеження, з одного боку. Особисте прагнення людини до зростання є протилежним фактором. Після того, як ми ознайомимося зі «світами», ми заглибимося в цю тему глибше.

Пояснення світів почнеться з найнижчої точки. (Оскільки «спіральна динаміка» використовує кольорове кодування, будь-які посилання на «колір» на цій сторінці не слід розглядати буквально; скоріше їх слід розуміти як термінологію, пов’язану зі «спіральною динамікою»).

Бежевий світ - світ інстинктів

Природа і тваринний світ найблтжчі до бежевого світу. Здається логічно, що інстинкти керують цією планетою, враховуючи, наскільки вона бідна і як важко там задовольнити навіть найелементарніші потреби. Простіше кажучи, всього іншого недостатньо.
Тут світ — постійна загроза, панують голод, спрага, холод і жах.
На воротах бежевого світу написано «Хапай і біжи». Це царство, яке охоплює простори найбідніших країн Африки та Азії, є домом для бездомних, наркоманів і людей з розумовими вадами.

Окремі сім'ї були змушені існувати як самотні мисливці в бежевому світі, який виник історично до розвитку родового устрою (цей світ ще не є суспільством, тут немає соціальних відносин). З того часу на Землі більше немає місць, де бежевий світ панував би вічно, хоча час від часу конфлікти та неефективні (і іноді злочинні) уряди змушують людей зганяти туди один одного. Лише 0,1% дорослих у сучасному світі живуть таким чином. Народившись, ми в дитинстві потрапили в бежевий світ, з якого незабаром благополучно вирвалися завдяки любові батьків.

Фіолетовий світ - світ магії

Мешканці прагнуть увійти у фіолетовий світ, оскільки він пропонує безпеку замість тривожного страху та голоду бежевого світу.


Фіолетовий світ очевидний: ним керують явні та приховані сили. Якщо ми зможемо завоювати та зберегти їхню доброзичливість, усе буде в порядку.


Тут є «безіменні старі боги», царство магії та забобонів, а також добрі та злі духи. Дж. Фрезер продемонстрував, як магічні вірування стародавніх і сучасних архаїчних народів, які жили на протилежних кінцях планети і ніколи не контактували один з одним, дивним чином збігалися.

Фіолетовий світ має прямий структурний дизайн; там дія ідентична результату; «чарівник» здійснив дію, і природа змушена виконати прохання. Якщо це не вдавалося, заклинання було порушено, або потужніший маг підкрався за ним і завдав йому шкоди (іноземець?), або негативні духи (предки, істоти, рослини), які не були належним чином заспокоєні чи нейтралізовані. Проте безпека і благополуччя забезпечені, поки в родині чи племені є могутній маг (батько, вождь або король). (Якщо він втратить силу, його потрібно негайно замінити, інакше буде кінець світу.)

Проте безпека не надається безкоштовно; ви повинні платити за це повним підкоренням системі ритуалів і регламентів з одного боку, а також спільним інтересам (аж до взаємної відповідальності) з іншого. Представник фіолетового світу скутий кількома табу, приписами, обмеженнями і позбавлений свого особистого «Я». Але якщо він дотримується належних процедур, результат очевидний. На вхідних воротах фіолетового світу написано «Покладайся на себе і будь спокійним». У цьому першому соціальному середовищі люди взаємодіють один з одним, а не залишаються наодинці. У фіолетовому світі сімейні, родинні та родові відносини мають магічний відтінок; люди мають тверду впевненість, що вони будуть врятовані, захищені та нагодовані.

Коли вперше з'являються колективні форми існування, з'являється фіолетовий світ. У фіолетовому світі настає «золотий вік» племінних мисливців, рибалок і збирачів: є достаток їжі (продукт спільної праці, недосяжний поодинці), не потрібно боятися чужинців (немає чого грабувати, а час рабства ще не настав - раб марний на полюванні, землеробства ще не виникло), і в рабстві немає потреби. Люди, які все ще перебувають на архаїчній (природній, мисливсько-збиральній) стадії, все ще живуть у фіолетовому світі. Ці народи можна зустріти у відлюдних регіонах Азії, Австралії та Африки. Щоб зіткнутися з цим світом забобонів, який не сильно змінився за тисячі років, варто лише вирушити з міста «в глибинку». Однак це не означають, що він зустрічається лише серед «відсталих племен». Проте, якщо ви поспостерігаєте, на чому люди ґрунтуються у своїх рішеннях і що мотивує їх повсякденну діяльність, ви помітите, що багато «релігійних» ікон на стіні насправді є лише даниною традиціям чи моді. Звичайно, ніхто відкрито не визнає, що ці давні забобони сильніші в його душі, ніж релігійні установки, яким вони в корені суперечать.

Фіолетові громади — прихильники давніх культів і «нових» сект, певні молоді банди чи етнічні банди — є навіть у містах. Сьогодні у фіолетовому світі проживає до 10% усього людства. Самі того не усвідомлюючи, ви потрапляєте в пурпурове царство, коли стукаєте по столу або переступаєте поріг, щоб подарувати щось комусь іншому.

Кожен із нас відчув «фіолетовий світ» дитинства, коли все нове й захоплююче, а батьки підтримують і люблять. Тому що це радісний період, туди тягне людей, дезорієнтованих в інших вимірах (внаслідок розпаду Радянського Союзу їх було багато). Однак для тих, хто повернувся на пурпурову планету, дорога в наступні світи закрита.

Червоний світ - світ джунглів

Рамки фіолетового світу тісні для особистості – усвідомлюючи себе, особистість виривається звідти на простори червоного світу, а якщо вона міцна, то розчавлює фіолетовий світ, розбиваючи його крихку оболонку.


Червоний світ - це світ его. Зіткнення его, не обмежене жодними правилами, перетворює світ на джунглі – це найточніша метафора червоного світу.


«Сильний і хитрий завжди правий» - написано на воротах червоного світу. Але це не означає, що червоний світ повний переможців: чисельно в ньому переважають жертви, приречені служити і чекати своєї маленької перемоги – знайти ще слабшого або обдурити, вкрасти щось у сильного і тим самим знешкодити.

Червоний світ — це світ олімпійських (германських, слов'янських, єгипетських) богів і героїв, де найвищою (взагалі-то й єдиною) цінністю є влада. Історично червоний світ виникає тоді, коли владу можна перетворити на благо (задоволення потреб). У попередньому фіолетовому світі влада — це ярмо обов’язку та відповідальності за благополуччя інших, що приносить повагу, але не багатство. Але в червоному світі влада — єдине джерело багатства: вона дає право брати все, що хочеш («Візьму все», — сказала булатна сталь). Влада приходить із владою та вмінням її використовувати. Отже, червоний світ виникає приблизно в той же час, що й сільське господарство, що дає змогу підвищувати продуктивність праці та накопичувати надлишки. Не відразу і не скрізь, але в більшості випадків червоний світ призводить до появи рабства: раба легко контролювати силою, а в сільськогосподарському виробництві це дає реальний результат (і тим більше, чим більше рабів) . Там, де рабство не виникає, його сурогатом стає «зовнішнє рабство», елегантно назване «рейдерськими формами господарювання» (згадайте фільм «Сім самураїв» і його дзеркало «Сім сміливих»). Азіатські диктатури і варварські кочівники, бандитські королівства і піратські «республіки», конкістадори і «солдати удачі» – історичні приклади червоних світів різноманітні. Але й сьогодні 20% (!) земної кулі живе так - і не тільки у відсталих країнах (яких тут чимало), але й у найрозвиненіших. Рабство майже зникло, але можливість конвертувати силу в вигоду залишилася - в злочинному світі і в деяких молодіжних тусовках.

Щоб познайомитися з червоним світом, не обов'язково їхати в джунглі Африки - в рідних кам'яних джунглях сучасних міст ми зустрінемо острови і цілі континенти червоного світу. Підлітки-хулігани і цілком солідні боси типу «лідера» (а насправді – малі чи великі диктатори), серйозні гангстери і серйозні спортсмени (у багатьох видах спорту), активні продавці і багато починаючих підприємців, багато поліцейських і політиків - всі вони мислять категоріями боротьби і перемоги, слави і влади. «Нові росіяни» — класична назва червоних у пострадянському світі. Гасло «живи на повну і на інше наплювати» залишається актуальним не тільки в умовах дефіциту життєвих благ, а й у суспільстві відносного достатку.

Зворотний бік влади – слава. Це слово народилося в червоному світі і позначає міру сили. Володар слави - герой - виділяється з маси людей, йому приписується божественне походження. Боротьба, перемога — також типові слова червоного лексикону.

Кожен з нас відчув червоний світ у дитинстві, змирившись із власним «Я» та випробовуючи межі своєї влади, спочатку над батьками та іншими близькими родичами. Поки решта батьків і школа прагнули швидко перейти до наступного царства, синього, хтось залишився в червоному світі. Тим не менш, практично всі ми змушені час від часу входити в червоний світ з різних причин, наприклад, у відповідь на червону поведінку інших людей проти нас (оскільки з червоною агресією найкраще боротися в червоному) або коли ми опиняємося в червоній позиції, з якої це лише червоний вихід.

Блакитний світ - світ порядку

Багато людей, які шукають і знаходять сенс життя, відкидають червоний світ-джунглі, де триває нескінченний конфлікт усіх проти всіх. Ці люди живуть на блакитній планеті.

Тут існує чудове царство порядку та істинного шляху. Герої тут не правлять; швидше закони, встановлені згори

(Небом, вищою силою або суспільством). Таким чином, мета встановлена, а просування до неї створює шлях і забезпечує мету життя. Повага до кодексу поведінки принесе вам заслужену винагороду, а його порушення призведе до покарання. Ви можете терпіти і навіть йти на великі жертви, включно з пожертвуванням власного життя, навіть якщо це не стільки заради винагороди, скільки заради Мети та сенсу.

Блакитний світ виникає під час «осьового періоду», коли в різних куточках Землі одна за одною з’являються віри зовсім нового типу — етичні. Важливо те, як ви дієте, а не те, як ви провели обряди і здобули прихильність небожителів. Чи здатні ви розрізняти добре і погане, діяти так, щоб сприяти першому, а не другому, і жити все своє життя згідно з набором моральних принципів? Коли через розвиток сільського господарства рабство вже не в змозі виробляти достатню продуктивність праці, історично виникає блакитний світ.

Одночасно «цивілізуючи» фіолетову периферію, синій світ намагається стримати червоний елемент. Але рабство повністю не зникне до тих пір, поки тисячі років потому, коли його замінить кріпацтво, конституційна абсолютна монархія та язичництво. Блакитний світ — батьківщина фундаменталістського християнства, ісламу та інших релігій, конфуціанського Китаю, вікторіанської Англії, європейських і бусідоських кодексів середньовічної лицарської честі та «морального кодексу архітектора комунізму» СРСР. Блакитний світ був основою стабільності людства з кінця І тисячоліття до нашої ери. 40% населення світу зараз проживає в цьому прекрасному та екологічно безпечному середовищі.

Ієрархія є улюбленим типом організації цього світу. Так діє держава, яку сучасні республіки (які часто є конституційними монархіями, навіть якщо «монарх» час від часу обирається) успадкувала від конституційних монархій, церкви, корпорацій, держави та армії. Типовий персонаж блакитного світу — бюрократ, який вміло орієнтується в ієрархічній структурі, нібито дотримуючись усіх правил. Навіть серед «типової середньовічної жорстокості» блакитний світ зачаровує суворістю своїх рис.

Улюблені терміни блакитного світу вже були використані вище, де вони були написані з великої літери, щоб підкреслити, наскільки відмінними були ці ідеї (шлях, значення, порядок тощо). Прихильники однієї мети завжди можуть вступити у священну війну з прихильниками іншої мети й іншого шляху, оскільки і шлях, і мета, до яких він веде, завжди єдині й правильні. Але блакитний світ - це світ спокою і порядку, коли немає зовнішніх небезпек.

Догмати недоторканності блакитного світу допомагають підтримувати відносну справедливість і порядок, але водночас гальмують прогрес. Немобільне суспільство — мета блакитного світу. Люди блакитного світу зрештою прагнуть прогресу, але їх часто турбують помилки непохитної блакитної влади та удавана несумісність догм із загальним образом світу, який поступово накопичує все більше інформації.

І тоді люди з помаранчевого світу починають з’являтися в блакитному світі. Спочатку їх відштовхують і виганяють, але, розмножуючись, вони згодом руйнують усталений блакитний світ і звільняють місце для абсолютно нового.

Честь є ключовим поняттям у блакитному всесвіті. Честь передбачає дотримання Кодексу поведінки незалежно від ціни особистих інтересів чи, іноді, життя. Однак самовладання досі панує навіть у суспільствах, де честь не є головною цінністю. У блакитному світі є дві різні категорії героїв: лицарі та ченці.

Помаранчевий світ - світ-механізм

Помаранчевий світ – це керований світ-механізм, який є логічним і пізнаваним. Помаранчевий хлопець вірить, що якщо ми познайомимося з правилами цього світу, то зможемо ним скористатися.

Для помаранчевої людини життя схоже на гру в шахи: потрібно зрозуміти правила, прийняти мудре рішення і перемогти суперника, щоб перемогти!

Девізом помаранчевого світу є успіх, тому символи успіху цінуються вище, ніж червона влада та сині закони. Кінцева мета помаранчевих — перемога, технологія — їхній герой, а конкурентоспроможність — головна філософія.

Червоний світ, де помилки не забувають, а сльози не сприймаються серйозно, дуже відрізняється від помаранчевого. У помаранчевому світі ви можете досягти успіху, зазнати невдачі, перемогти знову, зазнати падіння та знову досягти успіху. Помаранчеві люди не зупиняються на досягнутому; вони продовжують демонструвати іншим і собі, що «я компетентний».

Хоча він може не займатися бізнесом і замість цього витрачати свій час на спорт, культуру, технології чи світське життя, помаранчева людина залишається підприємцем протягом усього життя. Однак він все ще прагне до успіху та перемоги в цих сферах, розглядаючи суспільство чи природу як супротивника в грі («ми не можемо чекати милостей від природи; це наша відповідальність захопити їх»). Підприємці, інженери, вчені, художники та інші культурні ікони є типовими помаранчевими глобальними героями.

Помаранчевий світ вперше з’являється в історії в епоху Просвітництва та промислової революції, повільно з’являючись під прапором ліберального капіталізму та захоплюючи все більше нових регіонів. Загалом, це та планета, на якій зараз живе людство. Хоча воно становить лише 30% від загального населення (менше, ніж блакитний), саме тут зараз зосереджена більшість світових багатств і влади. Тут проживає середній клас промислово розвинутих країн, а також осередок науки та популярної культури. Ми знайомі з цим світом.

Компанія, яка має складну структуру і керується заслуженими людьми, є типовою організаційною структурою сучасного світу. Навіть помаранчева держава світу, як USA Inc. або Deutschland AG, є компанією. Помаранчевий всесвіт множить себе, торкаючись усього.

Зелений світ – світ гармонії

Помаранчевій гонці за грошима та досягненнями немає кінця. Ті, кому набридла ця гонка, суперництво, якому вона сприяє, відсутність духовності, яку вона створює, і несправедливість, яку вона породжує (або ті, хто не бажає брати участь у цій грі з самого початку), спускаються в блакитне царство, де є мета і рішення всіх проблем. Але не всім такий результат сподобається. Є шанс йти вперед, а не назад, до нового, більш зеленого світу.

Побудований на принципах любові та розуміння, зелений світ є місцем миру та спільного прогресу. Це гуманістичний, співчутливий і духовний світ.

Вказівки згори в цій ситуації не потрібні, тому що кожен погодиться, якщо хоче гармонії. Егоїзму та наживі немає місця в суспільстві. Тут спокій і стосунки цінуються вище, ніж влада і багатство. У цьому світі важливі згода та екологія.

Для входу в зелений світ потрібен високий рівень особистісного зростання («правила всередині, а не зовні»), але суспільство також потребує певного рівня добробуту, оскільки продуктивність зеленого світу значно нижча. Лише в заможних районах, де легко задовольнити основні вимоги та можна відмовитися від інших потреб, існує зелений спокій.

Перші паростки зеленого світу з'явилися сотні років тому, але система блакитного світу розтоптала їх своїми ногами. Хіпі, Бітлз і студентське повстання 1968 року в Парижі вважаються початком сучасного зеленого руху. Університетські містечка, де вчорашні студенти стали професорами і зберегли свій зелений дух, поступово поглинаються зеленим світом. Хоча не всі вони залишилися відданими цьому, антиглобалісти, Грінпіс, ​​феміністські групи та борці за права тварин сформувалися в зеленому світі (деякі були куплені помаранчевим світом, а деякі були поневолені червоним).

Зелений світ — це справедливе суспільство, де рівність можливостей не викликає сумнівів, і не є справедливістю, яка розглядається як винагорода за заслуги. Різні моделі цієї рівності пропонують «скандинавський соціалізм» і екуменічні церкви. Деякі аналітики стверджують, що 10% населення світу зараз проживає в «зеленому світі», хоча ця оцінка явно завищена.

Жовтий світ - світ калейдоскоп

Цілком логічно, що зелений колір буде нагадувати колір болота, адже тут все відбувається повільно та неефективно, щоб зберегти гармонію та захистити інтереси. Ті, кого це не влаштовує, виходять з-під контролю групи та потрапляють у жовтий світ, де ковзають поверхнею, як серфери. Мешканці жовтого світу не дозволяють себе захопити багатством, становищем чи іншим матеріальним надбанням.

Сучасна онлайн-спільнота, яка уникла обмежень світу зелених ідеалістів, може бути знайдена в «жовтому світі». Лише нещодавно це стало проблемою через широке використання Інтернету, платформи для вільного вираження поглядів і самореалізації, де диктат капіталістичного капіталізму ігнорується, хоча б через випереджувальні темпи технологічного прогресу. У жовтому світі, який є калейдоскопом систем і форм, знання та досвід цінуються вище, ніж звання та престиж. Оскільки зміни є природною частиною життя, люди швидко й безболісно пристосовуються до них.

Людина в жовтому світі може вільно переміщатися між світами і веде кілька життів одночасно.

Він може виглядати як синій ортодоксальний хлопець, помаранчевий амбітний чоловік, зелене джерело всесвітньої любові чи будь-яка комбінація цього, але все це лише ролі, які не мають жодного відношення до його справжньої природи. Оскільки його представники здатні розуміти і приймати людей з інших світів, жовтий світ часто називають першим світом другого порядку. Навпаки, жителі всіх попередніх світів зазвичай сприймають лише своїх людей та ідеї, відфільтровуючи все інше. Єдиними чеснотами в жовтому світі є автономія, звільнення, гідність і компетентність.

Гроші тут охоче дають і не дуже цінують, тому що гроші служать лише інструментом для отримання свободи, а вільних людей жовтого світу не хвилюють зовнішні прояви. Це становить лише 1% населення, але 5% влади. У той час як переможець у червоному світі володіє лише тим, що він вкрав у інших, а переможець у помаранчевому володіє тим, що він заробив, ви можете досягти своїх цілей у жовтому світі, не завдаючи нікому шкоди. Людина, яка живе в жовтому світі, є експертом у використанні підходу «виграш-виграш».

Ця стратегія незрозуміла червоним, тоді як сині допускають угоду на основі правил, помаранчеві йдуть на короткострокові поступки, а зелені йдуть на компроміс заради миру. Лише для жовтого — безпрограшний результат — справжнє усвідомлення спільної переваги, а не компроміс як взаємна здача.

Бірюзовий світ - світ-організм

Ви можете продовжувати ковзати по поверхні жовтої планети, спостерігаючи за мінливими зображеннями в калейдоскопі та уявляючи світ як виставу лише для вас (тільки для вас). Однак це рано чи пізно може набриднути, і тоді пошуки сенсу на новому рівні неминучі – там, де рішення синього та зеленого світів уже безглузді. Ми не можемо багато сказати про цей новий бірюзовий всесвіт, оскільки він нещодавно з’явився на горизонті у вигляді окремих концепцій, мислителів і книг.

Люди бірюзової планети розглядають Всесвіт як єдиний організм, у якому всі людські душі мають спільного предка. Бірюзовий світ - це світ високих психологічних і соціальних технологій, духовних навчань і практик, якщо жовтий світ - це хай-тек.

Чи бірюзова планета останній світ у ланцюжку? Хоча ми ще не можемо зазирнути всередину наступного світу, він коралового кольору. Кількість планет досі залишається невирішеною темою. Пам’ятайте, що люди в кожному світі колись дуже довго вважали його останнім і ідеальним — доки не з’явився наступний.

///

За словами Клер Грейвс, автора теорії «спіральної динаміки», самовираження та самопожертва — це теми, які часто з’являються в парадигмах. Майте на увазі, що теплі відтінки позначають парадигми самовираження (індивідуалістичні, матеріалістичні), тоді як холодні відтінки позначають парадигми самопожертви (колективістські, ідеалістичні). Власне, з цієї причини він дав своїй теорії назву «спіраль»; щоразу досягається попередній, але вищий рівень. Термін «динаміка» в назві теорії ще більш значущий, тому що розвиток є властивістю людства. Зростаюча тенденція завжди ускладнює життя.

З’являється більше «ступенів свободи» та особистісних аспектів, більше «альтернативних способів робити речі» та більш складні вимоги, оскільки психологічний простір, світогляд та «альтернативні способи робити речі» розширюються.

Ідея про те, що світи плавно переходять один в одного і що «чистих» кольорів не існує в природі, є абстракцією та корисною моделлю в реальному житті.

Маючи справу з ними, ви повинні постійно пам’ятати, що життя багатше будь-якої моделі. Неможливо виявити «чисті» кольори спектру серед індивідів, з якими ми взаємодіємо, але різні парадигми можуть жити в свідомості людини без конфліктів, оскільки вони пов’язані з різними аспектами її існування.

Але що спонукає людей переходити з одного світу в інший? Ми коротко торкнулися цього вище, пояснюючи світи. Їх два: зовнішній і внутрішній компонент. Умови життя, з іншого боку, важливі в багатьох аспектах. Однак існують можливості для свідомості людини і, не в останню чергу, її власні бажання зростання (або відсутність таких прагнень). Без цього внутрішнього потягу людина може легко потрапити в пастку першого світу, який не пропонує їй нічого комфортного, і залишитися там назавжди (ось чому «забарвлені» світи служать своєрідним робочим простором для нашої душі ). Подібно до цього, залежно від ступеня розвитку індивіда, однакові життєві обставини можуть призвести до різних систем світогляду та стереотипів поведінки.

Світи (представлені різними особами) живуть в одній фірмі, в одній державі, з сусідами по пристані та з прикордонними народами, що призводить до різноманітних комунікаційних проблем.

Коли люди дивляться на світ по-різному, вони не можуть спілкуватися або розуміти один одного. Які можуть бути нормативи, якщо право одне: «Я так хочу»? Це те, чого червоний «новий росіянин» ніколи не зможе зрозуміти від синього бюрократа. Червоно-помаранчевих порушників правил синій бюрократ зневажає (хоча й не підозрює, що вони порушують їх з різних причин). Помаранчевий сприймає червоний з презирством і вважає його примітивним. Помаранчевий запитує: «Навіщо брати силою те, що прийде в твої власні руки?» Помаранчевий вбачає сенс повернути гроші програвшому, щоб він міг грати знову. Оскільки він не бачить живих істот за інструкціями, зелений може таємно зневажати синього. Крім того, синій, якому бракує правил і порядку, вважає зеленого бездушним.

Парадигми мислення (добро-зло, «краще-гірше») не можна оцінювати з етичної точки зору, оскільки вони являють собою метод мислення, а не цінності чи соціальні норми (не «що добре, а що погано», а «як знати» що добре, а що погано»). Єдина, незмінна парадигма думки може наказувати її носіям здійснювати різноманітні вчинки. Подібним чином, одні й ті самі дії можуть бути наслідком багатьох причин, тому більш важливим є те, як людина прийняла рішення вчинити певну дію, ніж те, що вона насправді зробила. Люди існують в одному світі, і ми б класифікували деяких із них як хороших людей, а інших — як відвертих лиходіїв. Але нам було б важко зв’язатися з кимось із них, якби ми не розуміли їхнього середовища.

Усвідомлення розмаїття світів є першим кроком до усвідомлення власного світу та його внутрішніх меж, тому воно служить каталізатором для людей, щоб продовжувати розвиватися, знаходити інші, вищі світи та усвідомлювати, ким вони є.