Українською
Ресторан

Інжиніринг (розробка) меню

Чи знали ви, що правильно (з точки зору дизайну) складене меню збільшує прибутковість ресторану мінімум на 5-10% - не говорячи вже про залишені позитивні враження у відвідувачів цього ресторану на майбутнє.

Якщо ви працюєте у сфері гостинності, швидше за все ви раніше зустрічали такий термін як "меню інжиніринг". Він стосується процесу ґрунтовного аналізу кожної позиції, відображеної у меню. До уваги беруть такі показники як популярність позиції стосовно інших позицій, сумарний дохід від продажу даної страви та прибуток. Після цього, ми плануємо залишати позицію на даному місці, переміщувати її в інше місце чи взагалі знімати дану позицію (страву, напій) з продажу.

Що ж до того, де позиції розміщенні, то інжиніринг також включає і процес аналізу загального враження від меню. Наскільки макет меню має продуманий дизайн, наскільки він відповідає концепції та атмосфері закладу. Часто це перша річ, на яку відвідувачі звертають увагу. І не має значення це паперове (пластикове) меню чи бар-код - слід пам'ятати, що меню це перша річ, з чого відвідувач робить свій висновок про заклад.

Яка ціль інжинірингу меню?

Якщо відповісти просто, то це дозволить власникові максимізувати прибуток, опосередковано через продаж тих позицій, які є найбільш прибутковими (маржинальними). А як вплинути на вибір гостя використовуючи дизайн та розміщення позицій, щоб в результаті він замовляв саме ті страви, які потрібно, і дає відповідь процес, який ми називаємо меню інжиніринг.

І вся "фішка" інжинірингу, щоб, на рівні з іншими чинниками залишити гостя задоволеним і спонукати до повторного відвідування ресторану.

Бувши складовою вашого P/L менеджменту (керування, облік прибутку і витрат), розробка меню включає також і розрахунок фудкосту кожної конкретної позиції в меню, виходячи із закупівельних вартостей інгредієнтів і норм їхнього відходу в процесі очищення, усушки, жарки.

Використовуючи можливості бар-кодів (меню на базі вебпереглядача) зараз є можливість створювати так звані поп-апи - інформація зі спеціальними пропозиціями та рекомендаціями, яке з'являється на екрані смартфона після певного періоду часу, який гість провів, переглядаючи меню. І таким чином можна керувати залишками напівфабрикатів, просуваючи активніше певні позиції, що, в результаті, призведе до зниження списання продуктів і цим самим до загального зниження витрат ресторану.

Матриця меню інжинірингу

Матриця меню дозволить вам виявити позиції, які хороші для вашого бізнесу, а з якими треба попрацювати більше. Для цього необхідно підготувати таку інформацію по кожній позиції, проданої, скажімо за 1 місяць:

 1. Сумарний дохід від продажу даної позиції.
 2. Сумарні витрати на приготування даної позиції.
 3. Сумарний прибуток від реалізації даної позиції.

Після цього всі ваші позиції з меню виставляють на графіку, де по осі "х" - сумарний прибуток від продажу цієї позиції, а по осі y - сумарні кількості продажу цієї позиції.

Схематичний приклад показаний на графіку нижче.
Після того, як ви побудуєте такий графік, ви зможете інтуїтивно побачити на ньому певні групи позицій. І умовно розділити його на 4 четверті:

 • Робочі конячки (1) - група позицій із верхнього лівого кута. Це ті позиції, які є дуже досить популярні у ваших відвідувачів, але на цих позиціях ви недуже багато заробляєте.
 • Зірки (2) - група позицій у правому верхньому куті. Це ті позиції, які є досить популярними та ви на них заробляєте досить непогано.
 • Собаки (3) - група позицій у нижньому лівому куті - це позиції, "кандидати на виліт". Вони та не популярні й не приносять достатнього заробітку.
 • Загадки (пазли) (4) - позиції із нижнього правого кута графіка - вони високо маржинальні, але не популярні.

Що робити із кожною з цих позицій?

Собаки - швидше всього "на виліт", або як мінімум вилітають в тих варіантах, як вони представлені в меню. Якщо вони вам особисто подобаються, або ви вірите, що вони ще можуть послужити - спробуйте змінити їх презентації, кошториси, розміщення в меню тощо.

Зірки - залиште як є.

Робочі конячки - поле для оптимізації витрат, зміни інгредієнтів, порцій, рецептур тощо. Але слід пам'ятати, що це є популярні страви серед ваших клієнтів, тому кожну зміну, яку ви плануєте, слід "осмислювати" з позиції гостя. Щоб в результаті страва рухалася у четверть із зірками, а не в інші сторони.

Пазли - це ті позиції, над просуванням яких варто попрацювати. Один із варіантів, "анкерування ціни" - прийом, коли дешевшу страву ставлять прямо біля дорогої страви. Або розміщення цієї страви угорі сторінки чи екрану. Як варіант - поп-ап вікно з інформацією про оцю страву. В друкованих меню її можна виділити в рамку або надрукувати іншим кольором.

5 простих рекомендацій у розробці меню

 1. Встановлюйте часові рамки. З часом, ви зрозумієте, що може чи не може бути досягнуто в плані обсягів продажу кожної конкретної позиції. Оцініть, який час вас влаштовує та обов'язково визначте часові рамки, які необхідні для перегляду результату. Пам'ятайте, що ціль без часових рамок - всього мрія.
 2. Для деяких позицій використовуйте детальніший опис. Такий опис дає розуміння гостю, що він має можливість замовити щось дійсно вартісне. Інколи чим більший опис - тим краще для презентації страви. Крім того, більший опис - вигідно виділяє страву на фоні інших. Проте, звичайно, не варто додавати опис до таких страв як більшість гарнірів та досить простих інших страв.
 3. Встановіть за правило постійно переглядати ваше меню і розставляти страви згідно з матрицею описаної вище. Винагородою за постійну роботу над меню буде ваш успішний бізнес.
 4. Спілкуйтеся з гостями та сфокусуйтеся на ваших потребах. Інколи концепцією ресторану чи бранд-шефом може не врахуватися особливість ринку, локації, вподобання більшості гостей. Проте це і не дивно. Тому слід постійно спілкуватися із гостями та намагатися направити засобами інжинірингу меню в правильне річище.
 5. Навчіть ваш персонал основам меню інжинірингу. Часто персонал що обслуговує за період тривалої роботи збирає та обробляє великі масиви інформації. Крім того, вони ті, хто безпосередньо спілкується з гостями.

Якщо персонал буде володіти основами інжинірингу меню та у вас складуться з ними гарні й довірливі відносини, вони самі мимоволі стануть допомагати вам в тому, щоб вдосконалити меню і зробити його більш привабливим. Адже якщо вони не володіють основами меню інжинірингу - багато інформації ними буде просто ігноруватися і забуватися.